"W ostatnich czasach zaczęto tu sadzić dużo drzew karłowych, rozmaicie formowanych: różne sznury (cordons), palmety i stożki, przeważnie z kalwil białych zimowych, które po części ładnie już rodzą, a owoce z nich prawie francuzkim dorównują."

Wincenty Hoser, relacja z pobytu w Tyrolu Południowym, Ogrodnik Polski 1900 r.

Jesteśmy firmą rodzinną. Działamy na terenie Szkółek Żbikowskich w podwarszawskim Pruszkowie. Nasze zamiłowanie do uprawy drzew owocowych jest zakorzenione w tradycji rodzinnej sięgającej XIX wieku. Wówczas powstała w Warszawie firma ogrodnicza "Bracia Hoser", która w bogatej ofercie roślin posiadała również drzewa owocowe. Następnie tradycja ta była kontynuowana w Szkółkach Żbikowskich. Oprócz szerokiego wyboru drzew owocowych w formie piennej, szkółki oferowały także drzewa karłowe formowane w różne kształty. Z czasem jednak profil upraw szkółkarskich został zawężony do drzew i krzewów ozdobnych. 
Kilka lat temu powróciliśmy do rodzinnej tradycji i na nowo rozpoczęliśmy w Szkółkach Żbikowskich uprawę drzew owocowych przeznaczonych do dalszej uprawy amatorskiej w ogrodach. Jednocześnie sięgnęliśmy do starej, znanej w Europie od stuleci, i praktykowanej niegdyś w naszych szkółkach, sztuki tworzenia form szpalerowych.
Zapraszamy do odwiedzenia Szkółek Żbikowskich i zobaczenia efektów naszej pracy.
Rafał Hoser z Zespołem


O nas w mediach:
Maja w ogrodzie (odc. 657)
Krótki film o Mazowszu (Mazowieccy ogrodnicy)

Wystawy:
Green Days 2019
(nasze drzewa były prezentowane w pokazowym ogrodzie wiejskim Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów)
Zieleń to Życie 2021 - na wspólnym stoisku ze Szkółkami Żbikowskimi
Copyright (c)2017, All Rights Reserved.